Bermuda Rulo Çim

Torbalı Rulo Çim Üretim çiftliğimizde yetiştirdiğimiz Bermuda cinsi çim (Cynodon spp), Basmaya, tuzlu suya, susuzluğa, sıcağa son derece dayanıklıdır. Kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde ideal iklim koşullarına kavuşur. Bermuda hazır çimimiz, dayanıklı olması için tohumla değil, çim çelikleri ile üretilmiştir.

Bakım kolaylığı, az sulama istemesi ve dayanıklılığı sebebi ile özellikle yazlıklarda ve yüksek trafik içeren uygulamalarda tercih edilir.  
 
Bermuda çim, kışın dinlenmeye çekilir. Aralık-Ocak-Şubat aylarında kahverengi-sarımsı bir renk alır. Mart ayından itibaren uyanır ve tekrar yemyeşil olur. Yılın 12 ayı yeşil olmasının istendiği uygulamalarda, Bermuda çimin arasına Dört Mevsim tohumu ile ara ekim yapılarak sürekli yeşil görüntü sağlanabilir. Üst biçme aralıkları normalden daha uzundur. 

Kış dormasisinde renk kaybıyla ve daha sonra toprak sıcaklığı 10C’nin altına düştüğü zaman yaprakları tekrar renk kazanması ile karaktenize olmuştur. Ekim toprak sıcaklığı 18C’den fazla olduğunda ve yükselen fazla yapılmalıdır. Yüksek sıcaklıklara,kuraklığa ve tuzluluğa karşı çok yüksek bir toleransa sahiptir. Basılma ve koparılmaya karşı son derece dayanıklıdır. Her tip toprağa adapte olabilmesine rağmen pH’sı 5,5 – 7,5 arasında değişen topraklar tercih eder. Büyümenin rizom ve stolonların yayılması şeklinde olmasından dolayı formu kolaylıkla görülebilir.Diğer bütün çimler içerisinde son derece baskıcı ve yaylımcıdır. Kesim yüksekliği çeşitlere ve kullanıma göre 10-25 mm arasında önerilir. Sık sık delinmeye ve toprağın sürülmesine ihtiyaç duyar. Tek bir çeşit olarak kullanılabilir veya karışımda yayılıcı ve denge bozucu karakterine alışkın olan diğer çeşitlerle kombinasyonu kullanılabilir.