Paspalum Rulo Çim

Güney Amerika’ya özgü, çok yıllık, ılıman-yarı kurak ve ılıman-yağışlı iklimlere adapte olabilen diğer bir sıcak iklim çim türüdür olup Türkçe karşılığı parlak yalancıdarı olarak bilinen çim türüdür. Diğer çim türlerine göre daha kalın ve kaba yaprak yapısına sahip olan PASPALUM NOTATUM bu özelliğinden dolayı çim kalitesinin çok önemli olmadığı, ancak çok az bir bakım (gübreleme, sulama ve biçim) uygulanabilecek alanlar için ideal bir seçimdir.

Oldukça yoğun ve derine giden bir kök sistemine sahiptir. Kötü yetişme koşullarına dayanıklı olan bu tür, kuru, verimsiz ve kumlu topraklar da yetişebilmekte ve bu bakımdan sahil şeridinde kumlu topraklarda da oldukça iyi sonuç vermektedir. Bu bakımdan yol şevleri, karayolları, hava alanları ve toprak koruma önlemleri gereken alanlarda çok başarılı bir türdür. Düşük kaliteye rağmen, zararlı ve hastalıklara olan dayanıklılığının iyi olması nedeniyle, Amerika’da ev bahçelerinde kullanım bakımından gittikçe daha popüler olmaktadır.

Tuza karşı çok dayanıklı olup denize çok yakın olan bahçe, rekreasyon, futbol ve golf alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Düşük kaliteli,yüksek tuzlu suyla sulanmasıyla ortamda hastalık ve yabancı ot görülmez. Güçlü genetik yapısı sayesinde hastalıklara karşı dayanıklılığı fazladır. Güçlü kök sistemi sayesinde kuraklığa dayanıklıdır. Geniş pH aralığındaki toprak ve çok sayıda toprak bileşenlerine dayanıklıdır. Orta seviye gölge dayanıklılığı vardır. Su baskını ve sel gibi durumlarda suyun altında uzun süre dayanır. Yaz aylarında azot gübre kullanımında dikkat edilmelidir. Yüksek kaliteli görünüme sahiptir. Yoğun kullanıma dayanıklıdır..

  • Koyu Yeşil Renktedir
  • Yumuşak Dokuya Sahiptir
  • Sıcak ılıman iklim kuşağına uygundur
  • Küçük rulo kesim Her bir rulo 1/2 m² alanı kaplar 45 cmx110 cm ebatındadır